Біотин - вітамін для красивої і здорової шкіри, волосся і нігтів

Борисова Т. П., д. м. н.,
проф. кафедри педіатріїї № 1 Донецького національного медицинського університету ім. Максима Горького

Біотин (вітамін Н, вітамін В7) – водорозчинний вітамін групи В. Відкриття біотину було пов’язано з вивченням курячого яйця. У 1916 році біолог Бетеман став годувати лабораторних щурів свіжим яєчним білком в якості основного джерела протеїнів. Незабаром він помітив у тварин порушення м’язових функцій, ураження шкіри, випадіння шерсті. Однак цих симптомів вдавалося уникати, коли тварин годували вареним жовтком. У 1936 році Кегль і Тонніс отримали з яєчного жовтка речовину, названа біотином, допомагає в лікуванні симптомів, описаних Бетеманом.

Вітамін Н має важливе для організму значення, оскільки захищає шкіру від шкідливих впливів. Він необхідний для її нормального функціонування, запобігає розвитку себорейного дерматиту і появи сухості шкіри. До складу біотину входить сірка, яка виступає в ході метаболізму цього продукту в якості структурного компонента колагену. Завдяки цьому біотин сприятливо впливає на структуру волосся, підвищує еластичність і прозорість нігтів.

Як кофермент біотин прискорює ферментативні реакції, що мають вирішальне значення в обмінних процесах. Він важливий для утворення глюкози, синтезу і розщеплення жирних кислот, розщеплення амінокислот. Біотин служить коферментом карбоксилаз, надаючи інсуліноподібну дію. Крім того, цей вітамін є синергистом інших вітамінів групи В – фолієвої кислоти, пантотенової кислоти, ціанокобаламіну. Також достовірно доведено його участь у синтезі пуринових нуклеотидів.

У невеликій кількості біотин синтезується бактеріями кишкової флори, але його вкрай мало на тлі загального вмісту в організмі. Тому основна кількість біотину людина отримує з їжею.

Фізіологічна потреба для дорослих – 50 мкг / добу. Для дітей – від 10 до 50 мкг / добу залежно від віку. Верхній допустимий рівень споживання не встановлений.

Біотин міститься в печінці, яєчному жовтку, нирках, вівсяних пластівцях, горіхах, шампиньонах, сої, зародках пшениці, рисі, в інших злакових, а також у помідорах, шпинаті, картоплі, рибі.

При гіповітамінозі вітаміну H (біотину) спостерігаються такі симптоми: ураження шкіри рук, ніг і щік; сухість і сіруватий відтінок шкірних покривів; випадання волосся; блідий гладкий язик; сонливість, депресія; хворобливість і слабкість м’язів; порушення діяльності серця, гіпотонія; високий рівень холестерину і цукру в крові; анемія; втрата апетиту і нудота.

Недолік біотину зустрічається, наприклад, у людей, що вживають у великій кількості сирі яйця. Сире куряче яйце містить авидин – білкова речовина, що пов’язує біотин настільки, що кишечник вже не в змозі його засвоїти.

У грудних дітей може виникати затримка фізичного і нервово-психічного розвитку через спадкові порушеня в обмінних процесах за участю біотину. Причиною цих порушень є брак ензиму біотинідази, необхідної для звільнення та використання пов’язаного з авидином біотину. Через це виникає дефіцит біотину, який може компенсуватися тільки довічним його прийомом.

Недостатність біотину може також розвиватися при порушенні кишкової мікрофлори (дисбактеріозі) внаслідок тривалого лікування антибіотиками, при незбалансованому і недостатньому харчуванні, тривалих обмежувальних дієтах, парентеральномухарчуванні.

Дефіцит біотину спостерігається у хворих, які перебувають на гемодіалізі, а також при порушенні процесів всмоктування (первинний синдром мальабсорбції, стан після резекції тонкого кишечника).

Алкоголь послаблює здатність до засвоєння біотину, тому хронічне зловживання алкоголем може призвести до дефіциту біотину. У медичній практиці широко використовуються високі дозування вітамінів і вітаміноподібних речовин (для лікування захворювань як поліневрит, порушення обміну речовин, дистрофія міокарда і т. Д.). При цьому надлишки водорозчинних вітамінів, як правило, швидко виводяться з організму. Подібна тактика призначення дозволяє не тільки усунути дефіцит вітаміну в організмі, але і простимулювати фізіологічні ефекти (метаболічні шунти), пов’язані з їх активними точками програми.

Показаннями для застосування біотину є захворювання волосся (підвищена тонкість волосся, волосся, що січеться, ламке волосся, випадання волосся, підвищена жирність або сухість волосся, сивина), захворювання шкіри (дерматит, жирна себорея, сухість та лущення шкіри), захворювання нігтів (ламкість , розшаровування, порушення росту і структури нігтів), синдром мальабсорбції, недостатність біотинідази, психоемоційні розлади (підвищена дратівливість і стомлюваність, сонливість, апатія, м’язова слабкість).

Біотин рекомендується при такому ураженні нігтів, як оніхошізіс (курсом лікування близько 6 місяців), хоча переконливих доказів цьому немає. Оніхошізіс – розшарування нігтьової пластини у вільного краю нігтя – зустрічається у тих жінок, руки яких довго знаходяться у воді. Існує доказова база по використанню біотину. Так, у ряді досліджень було показано, що призначення біотину знижує рівень цукру крові у пацієнтів з цукровим діабетом І та ІІ типу, зменшує ознаки діабетичної нейропатії. Два подвійних сліпих плацебо-контрольованих дослідження підтвердили ефективність застосування біотину і хрому у хворих на цукровий діабет.

Біотин запропонований для лікування себорейного дерматиту у немовлят. Є непрямі ознаки того, що пацієнтам, які отримують антиконвульсанти, корисно призначення біотину.

Доведено ефективність комплексного методу лікування алкоголезалежних форм псоріазу з використанням біотину і інозину. Загальноприйнятим лікувальним дозуванням біотину є 5 мг у таблетованій формі. Таблетки біотину застосовують внутрішньо, перед прийомом їжі, запиваючи невеликою кількістю води.

Дози і строки прийому біотину визначаються показаннями. При захворюваннях волосся, нігтів і шкіри рекомендована доза – 5 мг біотину на добу. При цьому біотин може застосовуватися тривалий час при прийнятій тривалості одного безперервного курсу лікування в один місяць. Побічні ефекти можливі тільки у випадку індивідуальної підвищеної чутливості до біотину (біль за грудиною, задишка і алергічні реакції, такі як кропив’янка, шкірні висипання).

На сьогоднішній день немає повідомлень про передозування біотину навіть при використанні великих доз. При цьому максимальні безпечні дозування препарату для маленьких дітей, вагітних і годуючих жінок, пацієнтів із захворюваннями печінки і нирок не встановлені.

При одночасному використанні біотину з протисудомними препаратами можливе зниження його концентрації в плазмі крові за рахунок підвищеного виведення з сечею. Вальпроєва кислота знижує активність біотинідази, знижуючи функції мітохондрій в печінці. Пантотенова кислота у великих дозах конкурує з біотином, тому не слід застосовувати їх одночасно.

Таким чином, ключ до вирішення проблем зі шкірою, волоссям та нігтями криється не тільки в усуненні основних захворювань і дефіцитів, які призводять до подібних порушень, але й у тому, щоб допомогти організму відновити нормальні фізіологічні процеси, зробивши людей більш красивими і щасливими. Не будемо забувати про те, наскільки важливі всі вітаміни для нашого організму, в числі яких – біотин.

www.medicusamicus.com