Дарує красу життя

ПРОВІЗОР № 5 березень 2011

Усього лише двадцять років тому вчені стверджували, що існує 13 вітамінів: А, С, D, Е, К, а також вісім різновидів вітаміну В. До теперішнього часу відомі 13 вітамінів тільки групи В, а деякі з них, наприклад вітамін В12, або ніацин, має до шести різних різновидів, які по-різному проявляють себе в процесі обміну речовин. З відомих на сьогоднішній день п’ятисот каротинів близько 60 розглядаються як попередні стадії синтезу вітаміну А, а близько 110 вважаються навіть більш ефективними, ніж сам вітамін. Існує по чотири різновиди вітамінів С і D, а токоферол (вітамін Е) відомий вже в десятках варіантів.
Якщо хтось постійно відчуває підвищену стомлюваність, то справа, як правило, в нестачі вітамінів. Лікарі часто неправильно оцінюють і, відповідно, неправильно лікують розлади здоров’я, причиною яких є брак вітамінів. Як не дивно, дефіцит гормонів, заліза або білка найчастіше виявляється не чим іншим, як дефіцитом вітамінів.

 

Маленьке диво природи

Біотин був відкритий П. Дьєрдем в 1931 році. Свою назву отримав від грецького «bios» («життя») через здатність стимулювати ріст дріжджів і бактерій. Біотином називають групу з 8 сполук, схожих за своїм біологічними і хімічними властивостями. Тільки одна з восьми різновидів біотину (D-біотин) зустрічається в природі і проявляє повний спектр біологічної активності.

Вітамін Н відноситься до водорозчинних, відносно стійкий до дії кисню і високої температури, руйнується під впливом світла і при кип’ятінні.
Біотин засвоюється в незміненому вигляді у верхній частині тонкого кишечника і розподіляється у всіх його тканинах. Найвищі його концентрації виявляються в печінці та нирках.
Біотин відносно стабільний. У більшості харчових продуктів він пов’язаний в білках, з яких він виділяється в кишечнику в результаті гідролізу протеїну і дії особливого ферменту – біотинідази.
В організмі людини біотин стимулює експресію генів, що відповідають за продукцію інтерферону-γ, інтерлейкіну-1β і 3-метілсеротоніл-СоА карбоксілази. і пригнічує експресію генів, що відповідають за інтерлейкін-4, в периферичних мононуклеарних клітинах крові.

 

Роль біотину

Біотин відіграє важливу роль в обміні речовин в цілому і, особливо, як кофермент. При попаданні в організм біотин служить коферментом карбоксилаз, надає інсуліноподібну дію та бере участь у процесі глюконегенеза, внаслідок чого сприяє стабілізації вмісту глюкози в крові, покращує живлення головного мозку і функціонування нервової системи.
Він необхідний для активації вітаміну С, формує частину деяких ферментних комплексів і необхідний для нормалізації росту і функцій організму.
Біотин Синергіст інших вітамінів групи В – фолієвої кислоти, пантотенової кислоти, ціанокобаламіну.
Біотин сприяє утворенню жирних кислот, підтримує метаболізм амінокислот і вуглеводів, нормальне функціонування потових залоз, нервової тканини, кісткового мозку, чоловічих сім’яних залоз, клітин шкіри і волосся, мінімізує симптоми дефіциту цинку.
вуглеводний обмін

 

Вуглеводний обмін

За останніми даними, біотин відіграє важливу роль у вуглеводному обміні, взаємодіючи з гормоном підшлункової залози інсуліном. Він бере участь у виробництві так званої глюкокинази – речовини, яка «запускає» обмін глюкози. Це особливо важливо для діабетиків, у яких вміст глюкокінази в печінці знижений.
Завдяки добавкам біотину (від 5 до 15 мг на день) лікарям вдається істотно поліпшити обмін глюкози у хворих на діабет.
Чималу роль відіграє біотин і в синтезі глікогенів – накопичуваних в печінці і м’язах вуглеводів, а також у засвоєнні цих запасів і в так званому глюконеогенезі, в процесі якого 16 з 22 амінокислот перетворюються в глюкозу. Цей процес виключно важливий для підтримки стабільного рівня цукру в крові.

 

Білковий обмін

Існують дані про участь біотину в синтезі пуринових нуклеотидів. Важливе завдання біотину полягає в тому, щоб пов’язувати двоокис вуглецю з пуринами, в яких міститься спадкова інформація нашого організму. Біотин необхідний і для синтезу гемоглобіну – пігменту червоних кров’яних тілець.
обмін жирів
Біотин оптимізує використання жирних кислот в організмі: стимулює метаболічні шунти, в результаті чого суха шкіра відновлює свої властивості, а в разі надлишкової продукції жиру збільшується його утилізація, надлишки жиру спалюються. Завдяки цьому шкіра стає менш жирною, покращується загальна структура і зовнішній вигляд волосся. Добавки біотину від 5 до 15 мг на день зупиняють випадання волосся у лисіючих чоловіків, викликане дефіцитом біотину (крім облисіння гормональної природи).
Разом з прийомом пробіотиків біотин може бути корисним при лікуванні себорейного дерматиту у новонароджених. Дорослим потрібно більш комплексний підхід, що включає в себе всі вітаміни групи В, незамінні жирні кислоти і такі мінерали, як цинк.

 

Транспорт сірки

Біотин є також джерелом сірки, яка бере участь у синтезі білка – колагену, і таким чином позитивно впливає на структуру шкіри і її придатків (волосся, нігті).
Раніше біотин, також називали вітаміном H через його позитивний вплив на шкіру і волосся (по-німецьки «haut» і «haar»). Справа в тому, що шкірі, волоссю і нігтям необхідна сірка, і біотин є ідеальним транспортним засобом для неї.
Значення біотину для шкіри, нігтів і волосся
Нігті і волосся в основному складаються з білкового матеріалу – кератину. Вітамін Н відіграє важливу роль у створенні основи кератінової субстанції, що покращує стан волосся і шкіри, відновлює структуру нігтів, ефективно усуває їх ламкість і розшарування.
Дослідження показали, що біотин нормалізує функцію шкіри і слизових оболонок, запобігає появі вугрів і камедонов, сприяє усуненню дрібних зморшок шкіри обличчя, лущення, себореї шкіри голови. Робота біотину допомагає зберігати шкіру здоровою, захищаючи від дерматитів, допомагає вберегти волосся від сивини і уповільнює процеси старіння в організмі.

 

Наслідки дефіциту біотину

Як зазначалося вище, біотин продукується кишковою мікрофлорою, проте питання про кількість вітаміну, одержуваному організмом з цього джерела, залишається дискусійним.
При таких хронічно рецидивуючих дерматозах, як екзема і псоріаз, встановлений дефіцит біотину. Спостерігається значне зниження вмісту біотину в сироватці крові, особливо його пов’язаної з білками форми. Все це вказує на доцільність і патогенетичну обгрунтованість застосування біотину при лікуванні хворих з даними дерматозами.
Дефіцит біотину може виникнути при порушеннях травлення, зумовлених атрофією слизової оболонки шлунка і тонкого кишечника. Також вироблення вітаміну Н може різко скоротитися при тривалому застосуванні антибіотиків або сульфаніламідів (через загибель корисних кишкових бактерій). Аналогічна ситуація спостерігається у осіб, які регулярно вживають алкоголь або приймають протисудомні препарати.
Оскільки біотин контролює обмін жирів і переважно знаходиться в клітинах шкіри і волосся, він, природно, впливає на вміст жиру в шкірі. Якщо не вистачає вітаміну, настає себорея – порушення функції сальних залоз. Її наслідками є, зокрема, випадіння волосся і лупа. А з огляду на те, що при цьому виникає і дефіцит сірки, шкіра стає блідою, а волосся тьмяним. Більш ламкими стають і нігті.
Прояви недостатності біотину у дітей – лущення шкіри голови і обличчя, у підлітків і дорослих – втома, депресія, нудота, зниження м’язових рефлексів, гладкий білий язик, дифузне випадання волосся, підвищений рівень холестерину в крові, анемія, кон’юнктивіт, збільшення печінки. Шкірні прояви дефіциту біотину у дітей можуть імітувати такі хвороби як себорейний дерматит, псоріаз, короста, оперізуючий лишай, атопічний дерматит, іхтіоз та ряд інших захворювань.
«Перешкоди» для засвоєння біотину
Авидин – глікопротеїн, що міститься в білку сирого яйця, – зв’язується з біотином і робить його неабсорбірованим. В експерименті при вживанні в їжу великої кількості сирого яєчного білка розвивається себорейний, а надалі ексфоліативний дерматит з випаданням волосся і нігтів. Призначення біотину ліквідує цей процес, тому його і назвали антисеборейним фактором.
Деякі антибіотики, сірковмісні і протисудомні препарати, регулярне вживання алкоголю і жирів після термічної обробки можуть призвести до дефіциту вітаміну Н.

 

Застосування біотину
Описаний спектр терапевтичної дії біотину обумовлює його застосування в медицині і косметології:

1. Дерматологія:
– Псоріаз, екзема, атопічний дерматит, нейродерміт, себорейна екзема та ін .;
– Комплексне лікування проблем нігтьової пластинки, включаючи грибкові ураження;
– Підвищена ламкість нігтів;
– Окремі форми алопецій (гніздова та ін.).
2. Косметологія:
– Вирівнювання жирового балансу шкіри;
– Зміцнення аномальної і слабкої нігтьової пластинки;
– Раннє посивіння.
3. Неврологія:
– Надає протекторну дію на ЦНС (як і всі вітаміни групи В).
4. Ендокринологія:
– Виражена інсуліноподібна дія, що актуально при виникненні дерматологічних проблем у пацієнтів з цукровим діабетом.
5. Усунення побічних ефектів прийому препаратів:
– Антибіотики широкого спектру дії пригнічують мікрофлору кишечника, тому розвивається дефіцит біотину і може змінюватися рівень глюкози в крові;
– На фоні прийому протиепілептичних препаратів розвивається дефіцит біотину.
6. Спортивна медицина:
– Збільшує толерантність до фізичних навантажень, зменшуючи біль у м’язах.

Рекомендована профілактична доза
Вперше щоденне дозування безпечного і необхідного введення продуктів, що містять біотин, була встановлена в 1980 році Відділом продовольства і харчування Національної дослідницької ради США. Відповідно до існуючих в даний час рекомендацій вона становить 30-100 мкг на день для дорослих і дітей старше 11 років і 10-30 мкг в день для дітей і немовлят.

 

Добова потреба в біотині

Вік Вік (роки) Біотин (мг)
Діти до року До 6 місяців 0,015
Діти до 11 років 6 міс – 1 рік 0,01
Підлітки і дорослі

1 – 3

4 – 6

7 -10

0,02

0,025

0,03

0,03 – 0,1

Лікувальні дози   5 – 40

Для людей з алкогольною залежністю дозу препарату необхідно збільшити.

 

Основні природні джерела біотину

У невеликих кількостях біотин виявляється в харчових продуктах тваринного походження. Найбільш багатими його джерелами є дріжджі, печінка, нирки, яєчний жовток, а також соєві боби, горіхи і крупи. Дані, отримані в експериментах на тваринах, демонструють, що біологічна доступність біотину варіює в значних межах.
Мікроорганізми, що виробляють біотин, знаходяться в кишечнику, але роль і масштаб його ентерального синтезу не піддаються точній оцінці.

 

Необхідність у вітаміні Н

Якщо кишечник у порядку, якщо на столі постійно свіжі овочі та фрукти, якщо рухова активність людини в нормі – йому немає необхідності замислюватися про додатковий прийом вітамінних препаратів. Однак, якщо все навпаки, та ще волосся і нігті виглядають не дуже здоровими, необхідно збільшити частку тих продуктів, в яких міститься вітамін Н. У чистому вигляді людині необхідно 50 мкг біотину на добу.
Як таких ознак надлишку біотину в організмі не існує, і при одноразових прийомах великих доз ніяких негативних реакцій не виявлено. Мабуть, це пов’язано зі способом життя сучасної людини, який сприяє пригніченню вироблення вітаміну Н, тому ігнорувати його не можна. Вітамін краси Н потрібен завжди, незважаючи на вік і спосіб життя.
Біотин часто застосовується в комбінації з іншими вітамінами групи В. У деяких країнах біотин доступний в пероральних і парентеральних формах.
В аптеках представлено безліч препаратів і вітамінно-мінеральних комплексів, що містять біотин, однак середня доза біотину в них не перевищує 30 мкг – нижня межа добової потреби дорослої людини. Цей поріг подолано у новому для України препараті для лікування захворювань волосся, нігтів і шкіри – Волвіт.
Волвіт® є першим в Україні препаратом, який містить лікувальну дозу біотину – 1 таблетка містить 5 мг біотину.
Рекомендована доза при лікуванні захворювань нігтів, волосся, шкіри та порушень з боку нервової системи становить 5 мг біотину на добу, при дефіциті біотину – до 20 мг.
Препарат може застосовуватися тривалий час. Мінімальний курс лікування становить 1 місяць.

 

Юля Харьковая

1. Hymes, J., Fleischhauer, K. & Wolf, B. (1995) Biotinylation of biotinidase following incubation with biocytin. // Clin. Chim. Acta 233: 39–45
2. Zempleni, J. (2001) Biotin. In: Present Knowledge in Nutrition (Bowman,  B. A. & Russell, R. M., eds.). ILSI Press, Washington, DC.
3. А.Л. Тищенко Содержание биотина в сыворотке крови у больных экземой и псориазом // Вестник дерматологии и венерологии. (– 1998. – № 5, с. 37–40.